Czy długotrwałe oglądanie telewizji może uszkodzić oczy?

Telewizor bardzo często jest nieodłącznym elementem salonu w domu współczesnego człowieka. To prawda, że wiele osób z niego rezygnuje z rozmaitych względów, jednak jednocześnie wcale nie przestaje oglądać telewizji.

Przenosi się wyłącznie w inne środowisko – Internet i komputer. Zarówno ekran telewizora, jak i monitor komputera czy laptopa wydzielają promieniowanie, które jest szkodliwe dla ludzkiego wzroku.

Długotrwałe patrzenie w każdy z nich może powodować stopniowe upośledzenie zdolności do akomodacji. Może też wpływać niekorzystnie na jakość budowy gałki ocznej (szczególnie u dzieci).

Z tego powodu zaleca się aktywizowanie najmłodszych i niepozwalanie im na spędzanie długich godzin przed ekranami. Mimo wszystko, samo długotrwałe oglądanie telewizji nie powinno wpłynąć negatywnie na jakość naszego widzenia ani doprowadzić do uszkodzenia wzroku.

Możne natomiast spowodować wysychanie spojówki, a z czasem doprowadzić do rozwinięcia się zespołu suchego oka. Aby temu zapobiec, należy po prostu robić regularne, częste przerwy w oglądaniu, by dać oczom odpocząć.

Najlepiej wówczas położyć się na łóżku czy kanapie i na kilkanaście minut zamknąć oczy. Oczywiście, nic nie wpływa na ich regenerację tak, jak odpowiednia ilość snu.

Musi on być jednak przeprowadzony w odpowiednich warunkach – pomieszczenie, w którym śpimy, należy odpowiednio zaciemnić tak, by nie z zewnątrz żadne światła, mogące rozpraszać i powodować aktywność oczu pod powiekami.