Fakty i mity odnośnie dbania o oczy

Oczy to jeden z ważniejszych narządów. W końcu to dzięki nim można odbierać rozmaite obrazy i poznawać świat, dlatego tak ważne jest, żeby odpowiednio o nie dbać. Co jednak robić, a czego nie robić, by cieszyć się dobrym wzrokiem? Dym tytoniowy może mieć zły wpływ na oczy. Spędzanie dłuższego czasu w pomieszczeniach, gdzie jest obecny dym papierosowy w dużym skupieniu (na przykład w klubach czy pubach), może niekorzystnie wpływać na oczy, powodować ich zaczerwienienie, podrażnienie czy pieczenie. Kolejną bardzo ważną sprawą, jest ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym UVA oraz UVB.

Trzeba wiec pamiętać o okularach przeciwsłonecznych (koniecznie atestowanych). Dzięki nim, oczy będą chronione przed słońcem (również tym odbitym od śniegu czy piasku). Dla oczu, szkodliwa jest również słona woda (morska). Kiedy dostanie się do oka, może spowodować podrażnienie, zaczerwienienie albo pieczenie. Warto więc pływać w specjalnych okularach ochronnych lub w razie pojawienia się swędzenia czy szczypania, zastosować krople, takie jak sztuczne łzy.

Ponadto, w wodach (również tych słodkich) można napotkać ameby. Pierwotniaki te przyczyniają się do rozwoju zapalenia rogówki lub zapalenia spojówek. Leczenie tych dolegliwości bywa trudne i długotrwałe, dlatego lepiej się zabezpieczać i w czasie użytkowania zbiorników wodnych, sięgać po okulary do pływania. Na zaczerwienione oczy najlepszym rozwiązaniem jest dobry sen. Krople czasem mogą okazać się niewystarczające, dlatego warto dbać o to, by spać wystarczającą ilość godzin.

Dobrze też ograniczyć czas spędzany przed ekranem telewizora i komputera.