Jak przyzwyczaić oczy do soczewek?

Wiele osób z wadą wzroku nie chce nosić okularów. Sporo z nich twierdzi, że źle w nich wyglądają i dlatego decydują się na soczewki kontaktowe. Warto jednak pamiętać, że proces, taki jak przejście z noszenia okularów na soczewki wymaga czasu i odpowiedniej adaptacji oka do nowej sytuacji.

Przede wszystkim o tym, jakie soczewki będą noszone, decyduje tylko i wyłącznie specjalista. Mogą to być soczewki miękkie bądź twarde. W przypadku tych pierwszych, które okazują się zdecydowanie mniej inwazyjne, proces przyzwyczajania się oka nie powinien trwać zbyt długo – zwykle już po kilku dniach delikatne uczucie dyskomfortu znika.

Gorzej jeśli są to soczewki twarde, wówczas przebiega on nieco dłużej, a pacjent odczuwa już wyraźny dyskomfort i efekt przeszkadzania ciała obcego w oku. Przede wszystkim, aby nie przedłużać trwania takiej procedury, trzeba regularnie zakładać bądź w ogóle nie zdejmować soczewek (jeśli jest to taka wersja). Jeśli nawet wydaje nam się, że są one potwornie niewygodnie, nie powinniśmy się zbyt łatwo poddawać.

Dopiero ból czy zaczerwienienie, mówiące o tym, że coś jest nie tak, powinny nas zaalarmować i zmusić do kontaktu ze specjalistą. Oczywiście, jeśli proces przyzwyczajania oczu do soczewek trwa bardzo długo, można udać się do okulisty i zapytać, dlaczego tak się dzieje – z pewnością udzieli wyczerpującej informacji, a co więcej doda kilka rad od siebie, jak znieść ten trudny okres. W końcu już niedługo będzie można się cieszyć wyraźnym widzeniem bez okularów.