Jak zapobiec postępującej erozji oka?

Erozja rogówki to tak naprawdę nic innego jak większy lub mniejszy ubytek na obszarze nabłonka rogówki. Warto zwrócić uwagę na to, że istnieją zarówno formy makro, jak i mikro erozji, które mogą również występować niezależnie od siebie, w różnych momentach na dokładnie tej samej rogówce. Aby zapobiegać nawrotom erozji, stosuje się między innymi leczenie farmakologiczne. Podaje się zwykle preparaty pod postacią kropli nawilżających oraz maści, mających właściwości odkażające lub hiperosmotyczne.

Maść zaleca się stosować regularnie, przede wszystkim na noc , by nabłonek nie mógł się wysuszyć w trakcie snu. Co więcej, dzięki takiej maści zyska on ochronę przed powiekami w chwili wybudzenia. Środki tego typu podaje się przez około trzy miesiące od czasu wystąpienia ostrego ataku erozji, by zapobiec jego ponownemu wystąpieniu. Co ciekawe, przy leczeniu tej choroby użyteczne mogą się okazać soczewki kontaktowe.

Posiadają one bowiem funkcję ochronną rogówki, dzięki czemu pomagają w regeneracji tkanki nabłonka rogówki. Warto jednak pamiętać, że mogą być wyłącznie środkiem wspomagającym leczenie, ponieważ same nie zapobiegają nawrotowi erozji. Sposobem na wyeliminowanie ponownej erozji może być też działanie chirurgiczne. Wówczas polega ono na mechanicznym usunięciu nabłonka rogówki.

Metody tego typu mają jednak dosyć niską skuteczność i stosuje się je jedynie wówczas, gdy leczenie farmakologiczne oraz noszenie soczewek kontaktowych nie dadzą żadnych efektów. Istnieje też możliwość usunięcia rogówki za pomocą lasera.