Jakie zawody narażają zmysł wzroku? Lista branży, które mogą wymagać szczególnej uwagi w dziedzinie dbania o oczy

Oczy to jeden z najbardziej wrażliwych narządów w ludzkim ciele, dlatego niełatwo o ich uszkodzenie. Czasem narażamy swój wzrok na osłabienie bądź nawet zupełną utratę podczas pracy. Warto wymienić kilka zawodów, przy których należy szczególnie uważać na oczy.

Spawacz – to jeden zawód, który jest wymieniany najczęściej przez wzgląd na swoją szkodliwość dla oczu. Aby uchronić je przed uszkodzeniem, konieczne jest noszenie specjalnych okularów, chroniących przed odpryskami rozgrzanego metalu. Grafik komputerowy – osoba, która para się tym fachem, spędza długie godziny przed ekranem komputera.

Jego oczy mocno się męczą, ponieważ nie tylko działa na nie negatywne promieniowanie, emitowane przez monitor komputera, ale i są one zmuszane do intensywnej pracy przy różnorodnych kolorach. Tester gier komputerowych – wydawać by się mogło, że zawód ten jest spełnieniem marzeń praktycznie każdego z nas. Tymczasem najmniej zadowolone będą z niego oczy testera.

Zwykle są one bowiem zmuszane do nieustannego patrzenia w ogromny ekran oraz analizowanie obrazu w technologii 3D, do której nie są w pełni przystosowane. Pracownik hali produkcyjnej – czyli tak naprawdę każdy, kto zobowiązany jest nosić okulary ochronne, mające zapobiegać uszkodzeniom wzroku i oczu. Może to być równie dobrze tokarz, jak i szlifierz, którym odłamki różnych tworzyw mogą trafić do oka.

Copywriter – zawód bardzo przyjemny, polegający na pisaniu tekstów lub wymyślaniu haseł reklamowych. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zmusza on do wielogodzinnego siedzenia przed komputerem, surfowania po różnorodnych stronach internetowych oraz wpatrywaniem się w białe tło, imitujące kartkę papieru. Ważne, by osoby takie robiły sobie częste przerwy, by dać odpocząć oczom.