Profilaktyka przy mechanicznym uszkodzeniu oka

Czasem zdarza się tak, że dochodzi do uszkodzenia okolic oka. Wypadki takie zawsze są bardzo groźne i wymagają dużej ostrożności. Po tym, jak do nich dojdzie, trzeba też szybko podjąć odpowiednie kroki, ponieważ źle pielęgnowany uraz może mieć poważne konsekwencje zdrowotne lub doprowadzić do utraty wzroku. Przede wszystkim, nigdy nie powinno się bagatelizować pierwszych objawów, które mogą wskazywać na wystąpienie urazu.

W przypadku, gdy ciało obce znalazło się pod dolną powieką, trzeba bardzo powoli i ostrożnie odciągnąć ją, by następnie z równą delikatnością usunąć je z miejsca, w którym się znajduje. W tym celu można użyć gazy bądź zwykłej chusteczki higienicznej. Sprawa komplikuje się, gdy ciało obce dostanie się pod górną powiekę. Wówczas pozostaje tylko próba usunięcia go poprzez ostrożne przesuwanie go przy zamkniętym oku w celu odklejenia go od powieki.

Jeśli natomiast dojdzie do urazu, który dotyka bezpośrednio oka, należy jedynie ostrożnie zasłonić oko nieuciskowym jałowym opatrunkiem i bezzwłocznie udać się do okulisty, by mógł ocenić, jak duże jest uszkodzenie i co należy zrobić w takiej sytuacji. W przypadku rany ciętej oka, interwencja lekarza musi nastąpić jak najszybciej. Jeśli w wyniku takiego urazu doszło do przecięcia gałki ocznej, nie można pod żadnym pozorem narażać jej na ucisk. W przypadku rany powieki konieczne będzie natomiast założenie jałowego opatrunku z gazy.

Brak reakcji ze strony poszkodowanego, a tym bardziej dopuszczenie do pominięcia diagnozy lekarskiej może mieć poważne konsekwencje. Możliwe, że chwilowej utraty wzroku nie będzie dało się odwrócić, ponieważ minie zbyt wiele czasu od urazu.