Szałwia – wpływ na wzrok i metody stosowania

Zioła posiadają wiele leczniczych właściwości, które są bezcenne dla ludzkiego zdrowia. Jedną z roślin, która posiada dobroczynne działania, jest szałwia. Zioło to jest wiecznie zielonym krzewem, które przynależy do rodziny jasnotowatych. Roślina pochodzi z obszarów Morza Śródziemnego, a obecnie jest uprawiana w wielu krajach.

Jej nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „salvus”, które oznacza zdrowie. Szałwia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie oraz kuchni. Jest również stosowana do produkcji kosmetyków, a także uprawiana jako roślina ozdobna. Szałwia lekarska jest bardzo skuteczną pomocą na drobne dolegliwości związane ze wzrokiem.

Szałwia wykazuje działanie relaksujące, ściągające oraz antyseptyczne. Sprawdza się chociażby przy problemach z żołądkiem, bólach brzucha czy stanach zapalnych. Ponadto szałwia jest doskonała na oczy. Napar przygotowany z tego ziela sprawdzi się w przypadku zapalenia spojówek.

By go przygotować, należy zalać łyżkę liści szałwii litrem zagotowanej, gorącej wody i odczekać dziesięć minut. Następnie, liście należy odcedzić, a w otrzymanym naparze zamoczyć wacik. Po zamknięciu oczu należy je delikatnie przetrzeć. Działanie wysuszające i przeciwzapalne, jakie wykazuje szałwia, powinno pomóc w tego rodzaju infekcji.

Szałwia sprawdza się również na opuchnięte oczy. Torebki z szałwią wystarczy zaparzyć, a następnie wyjąć i wycisnąć z nich wodę. Zaraz po ostudzeniu torebek można już położyć na zamkniętych powiekach i potrzymać przez dwadzieścia minut.