Wpływ środowiska pracy na kondycję oczu

Wzrok to jeden z naszych zmysłów, przez niektórych uważany właściwie za najważniejszy. Nic dziwnego – w końcu wielu z nas nie wyobraża sobie bez niego życia. Tym bardziej powinniśmy o niego dbać, by nie stracił na jakości, nie pogorszył się lub nie zanikł zupełnie. Szczególną ostrożność w związku z oczami powinniśmy zachować w miejscu, w którym spędzamy znaczną część życia – pracy.

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak wielki wpływ na kondycję oczu może mieć środowisko pracy. Najwięcej kłopotu z zapewnieniem oczom należytego komfortu będą miały osoby, pracujące na halach przemysłowych. Tutaj bowiem bardzo często są wykonywane czynności, takie jak chociażby spawanie, szlifowanie czy tokarka, sprzyjające wszelkim urazom oka, prowadzącym nawet do ślepoty. Wystarczy bowiem jeden mały odprysk żużlu czy żelaza, by stracić wzrok w jednym, a czasem nawet w obu oczach.

Wzrok można sobie poważnie nadwyrężyć i w bezpiecznym, domowym bądź biurowym środowisku. Chodzi tutaj o wszystkie zawody, które wiążą się ze stałą pracą przy komputerze. Wiele osób nie pamięta o tym, by robić sobie przerwy od ekranu – wstać, przespacerować się, zamknąć na chwilę oczy i pozwolić im się zregenerować. Tymczasem stałe przebywanie przed monitorem wcale nie jest dobrym rozwiązaniem ani dla naszego wzroku, ani ogólnego zdrowia.

Przyczyniają się do niego ponadto najnowocześniejsze modele monitorów, stawiające na „bajery” i wysoki kontrast, który bardzo męczy podczas czytania czy pisania za pośrednictwem komputera.