Wpływ sztucznego światła na kondycję oczu

O wzrok, jako jeden z najważniejszych zmysłów, stara się dbać każdy. Oczy są bardzo delikatnym narządem, wrażliwym na wszelkie zmiany oraz szybko ulegającym zmęczeniu.

Dlatego, by nie narażać ich na zbędny dyskomfort, a w konsekwencji również różnego rodzaju schorzenia, warto zwrócić uwagę na oświetlenie, jakie stosuje się w domu. Rozmieszczenie wszelkiego rodzaju źródeł światła w pomieszczeniu powinno być dobrze przemyślane.

Część, uznawana za główne oświetlenie, powinna charakteryzować się ciepłą barwą, która jest przyjazna dla wzroku. Dzięki niemu oczy nie będą się bardzo szybko męczyć, a w konsekwencji łzawić czy piec.

Najczęściej wykorzystywanym rodzajem światła w pomieszczeniach jest światło górne. Mimo tego, warto je uzupełniać światłami punktowymi, które pozwolą na lepszą widoczność, a z drugiej strony nadadzą się do użycia w wypadku, gdy użytkownik pokoju będzie chciał czytać książkę, pisać lub na przykład rysować.

Warto pamiętać, że oczom szkodzi nie tylko niedobór, ale też i nadmiar światła, zwłaszcza sztucznego. Nigdy nie powinno ono też bezpośrednio świecić w oczy, ponieważ wówczas dochodzi do szoku, oślepienia, a w konsekwencji może nawet skończyć się osłabieniem wzroku.

Dobre oświetlenie musi być też łączone z odpowiednimi zabiegami, wpływającymi na regenerację narządu wzroku. Każde oczy potrzebują bowiem osiem godzin odpoczynku.

Spać należy w zupełnie zaciemnionym pomieszczeniu, do którego nie dociera światło z ulicy ani z głębi mieszkania. W przeciwnym razie nie zdołają one właściwie odpocząć.